Ekorok 2023/2024

„O čom si šepkajú šaty“

Dňa 29.01.2024 sa v Kultúrnom a spoločenskom stredisku v Prievidzi, konala vzdelávacia prednáška EDUwaste o udržateľnej móde a textilnom odpade. Bola podporená projektom Implementation of the educational methology in the sector of textile waste into the educational process of schools to support combatinng climate change. Prednášku pre žiakov ôsmeho ročníka zorganizoval MsÚ Prievidza - Odbor školstva v spolupráci s Máriou Wagingerovou, expertkou projektu z Únie miest.

Žiaci si hneď na úvod  pozreli krátky dokumentárny film „O čom si šepkajú šaty“, v ktorom boli vysvetlené témy o oblečení, o tom, ako a kde sa prevažne oblečenie vyrába a aké je jeho následné ničenie. Súčasťou bolo aj vysvetlenie vplyvu na životné prostredie.

V interaktívnej prednáške sa žiaci dozvedeli čo je to fast fashion, kedy vznikol tento pojem a čo ho spôsobilo a čo je to slow fashioncirkulárna ekonomika upcyklácia – teda ako nakupovať a správne si triediť šatník, čo je to kapsulová móda a kam s oblečením, ktoré už nenosíme.

Žiakom bolo na prednáške vysvetlené, nie je vždy potrebné kupovať nové oblečenie, alebo staré hneď vyhadzovať, pretože existujú napr. second handy, swapy, ako aj zberné kontajnery (napr. Ekocharita), kde sa oblečenie môže ešte ďalej využívať.

„Viete čoho sa šaty najviac boja? Že skončia na skládkach a nenaplnia svoju cestu“.

Autorka článku: PaedDr. Ivana Pandurović, PhD

18. marec – Svetový deň recyklácie

Poznáte recyklačné symboly na výrobkoch alebo ich obaloch?

Naša škola získala od spoločnosti SEWA a.s. Zelený certifikát a logo za odovzdaný elektroodpad a použité batérie v roku 2023. Odovzdali sme 60 kg batérií. Tento dokument je potvrdením, že žiaci a učitelia našej školy pristupujú zodpovedne k ochrane životného prostredia aj správnym triedením odpadov. Pokračujeme v separovanom zbere plastov, papiera a zbierame použité batérie a drobný elektroodpad aj v roku 2024.

Zázračný les, alebo les – miesto zázrakov

Každý z nás má vo svojej predstave iné obrazy, keď sa povedia tieto slovné spojenia. Niektorí si predstavujeme les plný rozprávkových bytostí, iní les plný rôznych rastlín, či živočíchov. Ako si zázračný les predstavujú naši piataci si môžete pozrieť v galérii. Niektoré výtvory sú naozaj zaujímavé.

Aby bola naša Zem veselšia a zdravšia, sa snažíme aktivitami počas celého školského roka. V tomto príspevku sme pripravili ich zostrih. Túlavými topánkami sa vybrali v lese inými cestičkami, preto sme ich zhromaždili pomocou odkazov, na ktoré stačí kliknúť a zobrazí sa Vám naša super aktivitka.

https://img.freepik.com/premium-photo/funny-little-gnome-green-forest-concept-fairy-tale-characters_158863-6943.jpgVedeli ste, že ...

Kvietky a voda

V prírode