Ekorok 2022/2023

Ekobúk

Žiaci 5. A sa vydali na exkurziu Ekobúkom s novými kamarátmi Aďou a Edom.  Okrem toho, že sa zabavili lepením nálepiek dozvedeli sa aj množstvo užitočných informácií. Prečo musíme chrániť naše lesy, alebo prečo máme recyklovať plasty. Sú včielky v prírode dôležité?  A množstvo iných odpovedí na zvedavé otázky.

Ekoolympiáda

Súťaživosť majú naši žiaci v krvi, dôkazom toho sú viaceré súťaže, do ktorých sa ako škola zapájame. Nie je teda výnimkou ani súťaž Ekoolympiáda. Naši žiaci zo 7. A a 7. C si zmerali vedomosti s vyše 2500 žiakmi z celého Slovenska  21. marca v online súťaži. Aj napriek technickým ťažkostiam to zvládli a my sme na nich pyšní.

Neobyčajne, obyčajné slovo

VODA, také obyčajné slovo, ktoré denne použijeme niekoľkokrát, a ani si to neuvedomíme. Pritom táto tekutina je pre nás všetkých veľmi dôležitá. Spýtali sme sa preto hokejistov a hokejistiek v 5. C a 5. D, čo si predstavia, keď sa povie slovo VODA. Ich krásne obrázky si tu môžete pozrieť.

Čo potrebujú semienka na prebudenie?

Tak ako my sa ráno umývame vodou, aby sme sa prebrali, tak aj semienka na svoje prebudenie potrebujú vodu. Zo semienok po prebudení vyrastú krásne zelené rastlinky. V 5. A sa deti rozhodli, že prebudia nielen semienka, ale aj jar. Pýtate sa ako? No predsa sadením semienok. Predpestovali si v kvetináčoch semienka tekvice, pažítky, pamajoránu a chystajú sa aj na reďkovku. Tešíme sa, že prvé rastlinky už vystrkujú svoje hlávky s lístočkami zo zeme. Chlebík s pažítkou nám bude určite chutiť a zaženie aj choroby.

Voda je život

Voda je základná zložka potravy pre všetky živé organizmy. Vďaka vode žiaci 5. A oživili ružu z Jericha, ktorá je vo svojom vegetačnom pokoji úplne vyschnutá. Jej kontakt s vodou znamená, že do jej tela prúdia živiny a telo rastlinky sa začne prebúdzať a rastlinka začína ožívať. Prvým viditeľným znakom prebudenia je zelená farba na listoch. Prebúdzanie ruže z Jericha zaznamenávali žiaci prostredníctvom fotografií.

VODA, čo o nej vieme?

Svoje vedomosti a znalosti o vode žiaci 7. A, 8. A, 8. C zhrnuli vo svojich prezentáciách, z ktorých sme vytvorili jednu veľkú studnicu vedomostí o vode. Pozrite si ju, možno sa dozviete, čo ste ešte nevedeli.

Prezentácia o vode

Bez vody to nejde

Hoci pitnú vodu potrebujú všetci ľudia, 2,2 miliardy ľudí sa bezpečnej pitnej vody stále nemôže dostať. Aj toto sa dozvedeli žiaci 6. A z krátkeho videa organizácie UNICEF.

A že sú to i skryté poetky a poeti, dokázali i vytvorením krátkych  básní /cinquan/ o vode.

Mgr. Jana Mažáriová

Putovanie s vodnou kvapkou...

Pri príležitosti Svetového dňa vody, ktorý si pripomíname dňa 22. marca, sme v našej 3.C triede realizovali edukačné aktivity pod názvom “Putovanie s vodnou kvapkou“. Začali sme krátkou prezentáciou o dôležitosti vody pre náš život a o význame jej šetrenia. S kvapkou sme si na interaktívnej tabuli precvičili rôzne príklady na násobenie a delenie. Vypracovávali sme „kvapkový“ list s jazykovými úlohami. Zahrali sme sa aj na spisovateľov. Vymýšľali sme krátke básničky o vode. Boli sme veľmi kreatívni. Deň nám rýchlo ubiehal... ako voda... Veselým rybičkám, ktoré sme vyfarbili a vystrihli, sme temperovými farbami namaľovali ich domov - vodu - more. A na záver sme do veľkých kvapiek vody nakreslili všetko, čo sme sa naučili, čo nás o vode zaujalo.

Presvedčili sme sa že „voda je život“ a nevyhnutne patrí k našej každodennej existencii.

Žiaci z 3.C triedy  s p. učiteľkou Radosovou a p. vychovávateľkou Šimkovou.

Loď do neznáma

Naše lode, ktoré plávajú do neznáma poskladali žiaci 8. A a 8. D. Niektoré  z nich boli naozaj prepracované. Veď posúďte sami.

Voda na hodinách chémie

Žiaci 7.A na hodinách chémie spoznávali nové informácie o vode. Tie, ktoré im už boli známe, doplnili novými a zistili ich využitie v praxi. Hodiny si spríjemnili aj zábavnejšou formou, keď pojmy týkajúce sa vody hľadali v osemsmerovke. Niektorí žiaci svoje vedomosti pretavili do pekných projektov a niektorí sa snažili vypracovať pracovné listy týkajúce sa vody, kde sa aj sami snažili navrhnúť rôzne projekty, ktoré by pomohli ku správnemu využívanie tak dôležitej  kvapalnej látky – vody.

Legnava | VODA-PORTAL.SK

Minerálne vody – poklad z hlbín Zeme

Vedeli ste, že naše Slovensko má veľké zásoby podzemnej vody a na svojej rozlohe má takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd? Do spotrebiteľského obalu sa plní 23 prírodných minerálnych vôd a približne 40 značiek pramenitých vôd vrátane dojčenských a balených pitných vôd.

Žiaci 8.A a 8.C sa rozhodli zistiť, ktoré vody sa predávajú v obchodoch v našom meste. Urobili prieskum cien a zakúpili 13 druhov. Z etikety na obale zistili chemické zloženie a na internete vyhľadali ďalšie zaujímavé údaje - kde voda pramení, kedy bola objavená, odkedy sa plní a ako prospieva nášmu zdraviu. Na nástennú mapu Slovenska umiestnili obrázky fliaš minerálnych a pramenitých vôd a pre spolužiakov pripravili výstavu spojenú s ich prezentáciou a ochutnávkou. V ankete sa spolužiakov pýtali, ktoré slovenské minerálne vody poznajú, kupujú.

Na Slovensku je veľa prameňov, z ktorých si môžeme naplniť svoju fľašu a osviežiť sa počas turistiky, cyklovýletov, či výletov autom. Doplníme si nielen tekutiny, ale aj potrebné minerály. Spoznávajme tieto vzácne miesta a chráňme si naše prírodné bohatstvo.

Žiaci 8.A, 8.C, Mgr. J. Michalovičová