Zápis 2024 Informácie k zápisu Pokračovanie plnenia predprimárneho vzdelávania Predčasné zaškolenie Čo by mal vedieť budúci prvák Školská zrelosť Záujmové vzdelávanie

Zápis žiakov do 1. ročníka 2024/2025

Školská zrelosť

Milí rodičia !

Vaše dieťa je vo veku, kedy mu nastáva čas povinnej školskej dochádzky. Nástup do školy je významným medzníkom v živote dieťatka i jeho rodičov. Zvládnuť nároky školy – to predpokladá splniť určité požiadavky.

Pripravenosť na školu sa chápe ako určitý stupeň telesného a psychického rozvoja, ktorý umožňuje dieťaťu sa bez ťažkostí zadaptovať a plniť požiadavky, ktoré sú naň kladené pri začiatočnom vyučovaní.

Telesná zrelosť

Je dôležité, aby sa dieťa vedelo o seba postarať – obliecť a vyzliecť sa, obuť sa, zašnurovať topánky, zapnúť gombíky, zazipsovať atď. Pre písanie je nesmierne dôležitá vyvinutá jemná motorika. Na jej rozvoj stačí používanie ceruzky, pasteliek i rôznych skladačiek. Dávajte deťom pravidelne kresliť krúžky, vlnovky, drobné predmety. Precvičujte s nimi vystrihovanie po čiare. Tým docielite, že ich rúčky budú viac pohyblivé.

Reč a vyjadrovanie sa

Dieťa, intelektovo zrelé na školu, by malo vedieť svoje myšlienky vyjadrovať presne, jasne a zrozumiteľne. Má mať primeranú slovnú zásobu. V dnešnej digitálnej dobe sa zvýšil počet detí, ktoré majú problémy s rečou. Tieto nedokonalosti sa dajú odstrániť cvičeniami v spolupráci s logopedickou poradňou.

Samostatnosť, vytrvalosť, sústredenosť

Pripravenosť na plnenie povinností znamená, že dieťa je schopné samostatne a seriózne si plniť úlohy, ktoré sú naň kladené aj na úkor vlastného pohodlia. Začatú prácu by malo byť schopné dokončiť – teda má byť dostatočne vytrvalé a sústredené. Vždy dbajte na dokončenie začatej hry, dokončenie skladania, dokončenie kresby a následne na odloženie daných pomôcok.

Citová pripravenosť

Spočíva v tom, že dieťa vie kontrolovať svoje správanie. Aj sebavedomie má byť primerane rozvinuté. /Napr. deti ustráchané, bojazlivé, roztržité signalizujú citovú nezrelosť./

Sociálna pripravenosť

Dieťa má byť schopné pochopiť seba v úlohe žiaka bez negatívnych citových zážitkov, bez blízkych i bez kamarátov. Má vedieť nadviazať kontakty so spolužiakmi, podriadiť sa disciplíne, školskému poriadku. Musí si uvedomiť, že také isté práva, ako má ono, majú aj ostatné deti. Musí plniť pokyny učiteľa a uznávať jeho autoritu. /Napr. sociálne nezrelé dieťa je ochotné plniť iba príkazy rodičov./

Dieťa musí vedieť, že práca a povinnosti sú nevyhnutnou a samozrejmou súčasťou ľudského života. Je veľmi dôležité, aby rodina vštepovala dieťaťu dôveru voči škole a treba sa vyhýbať všetkému, čo mu môže spôsobiť strach a obavy pred školou.