Koordinátor prevencie

Mgr. Radoslav Šimurka, koordinátor v spolupráci s výchovnou poradkyňou

e-mail: koordinátor.prevencie.zs@gmail.com

Kompetencie koordinátora prevencie:

Zameranie  preventívnej činnosti korešponduje s reálnym výskytom problémového správania. Zameriava sa na prevenciu: agresívneho správania a kyberšikanovania, užívania návykových drog, xenofóbie a intolerancie.

V rámci opatrení na škole budeme podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov žiakov, a tak predchádzať všetkým formám agresívneho správania vo všetkých formách šikanovania, rasizmu, diskriminácie, užívania návykových látok, xenofóbie a intolerancie. Budeme uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie prejavov šikanovania v škole, zvýšenie pocitu bezpečnosti u žiakov a rodičov, prípady oprávneného podozrenia preventívne riešiť.

„Sme škola, kde sa šikanovanie netoleruje v žiadnych podobách.“

Náplň práce koordinátora prevencie šikanovania:

• Odhaľovať známky a prejavy šikanovania, diagnostikovať ho už v počiatkoch a nečakať na tragédiu.
  • Eliminovať poruchy správania sa žiakov s dôrazom na šikanovanie, agresiu, násilie medzi žiakmi v škole, ale aj v správaní žiakov smerom k učiteľom školy.
  • Zabezpečovať koordináciu prevencie ako integrálnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu.
  • Osobitnú pozornosť venovať žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia (ohrozeného sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko výskytu.
  • Informovať žiakov, zákonných zástupcov o činnosti preventívnych poradenských a iných odborných zariadení ako aj o možnostiach využitia ich odborných služieb zameraných na prevenciu a odstraňovanie drogových a iných závislostí.
  • V rámci preventívnej činnosti úzko spolupracovať s výchovnou poradkyňou v škole a s príslušným centrom pedagogicko–psychologického poradenstva v Prievidzi, ktoré poskytujú metodickú pomoc.

Smernica základnej školy č. 1 / 2023 k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v školách a v školských zariadeniach

UNEC – Unidade de Ensino de Cuiabá