Špeciálna pedagogička: PaedDr. Ivana Pandurović, PhD. Výchovná poradkyňa: PaedDr. Ivana Pandurović, PhD Kariérová poradkyňa: Mgr. Silvia Fajerová Školská psychologička: Mgr. Eliška Modoryová Koordinátor prevencie: Mgr. Jana Michalovičová Koordinátor prevencie šikanovania:
Mgr. Radoslav Šimurka Asistenti učiteľa: Bc. Eva Balážová Bc. Petra Gromová Bc. Patrik Klinga Natália Lichtnerová Ing. Miroslava Znamenáková Aké je poslanie Školského podporného tímu (ŠPT) na našej škole?
Ide o prepojenie viacerých profesií na pôde školy za účelom vytvárania vhodného prostredia pre inkluzívne vzdelávanie a podpory duševného zdravia.
Tento komplexný tím odborníkov spoločne vytvára efektívny systém podpory a riešenia problémov pri práci so žiakmi, rodičmi a tiež učiteľmi.
Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie.
Škola na podporu výchovno-vzdelávacích potrieb žiakov podľa § 2 h) školského zákona poskytuje podporu všetkým žiakom a to tak, že zabezpečuje podmienky, organizáciu a realizáciu výchovno-vzdelávacieho procesu spôsobom, ktorý primerane zodpovedá potrebám telesného, psychického a sociálneho vývinu žiakov v úzkej spolupráci so ŠPT:
- poskytuje všetkým žiakom podporu na podpornej úrovni 1. stupňa, ako sú preventívne programy, pravidelné elektronické aj osobné konzultácie rodičov s učiteľmi, kariérové poradenstvo,
- zostavuje školský poriadok zameraný na spravodlivejšie a ľudskejšie formované pravidlá školského života v súčinnosti so žiakmi a radou školy,
- pravidelne sleduje a realizuje skríning dochádzky, prospechu a správania žiakov cez prístup ŠPT do internetovej žiackej knižky a triednej knihy, prinášanie systémových návrhov pre zlepšenie, špecifické sledovanie rizikových faktorov ako je adaptácia žiakov prvého ročníka ZŠ, prechod na druhý stupeň ZŠ, prestup alebo odchod žiaka, obdobie dospievania,
- umožňuje všetkým žiakom prístup k ŠPT a jeho službám, keď to v priebehu celej školskej dochádzky žiak alebo rodič potrebuje pre individuálnu podporu v kríze, životných ťažkostiach alebo na vlastný rozvoj svojho potenciálu,
- umožňuje prácu v škole a triedach aj zamestnancom CPP pri preventívnej činnosti, krízovej intervencii, skríningu i spolupráci na podpore detí a rodičov v úzkej súčinnosti so ŠPT,
- informuje rodičov, žiakov a zamestnancov cez webovú stránku školy, nástenky, internetovú žiacku knižku o ďalšej podpornej činnosti.
Kto tvorí Školský podporný tím na našej škole?
Školský špeciálny pedagóg – PaedDr. Ivana Pandurović, PhD.
Poskytuje najmä starostlivosť žiakom so zvýšenými nárokmi na podporu, predovšetkým žiakom s problémami v učení, žiakom s rizikovým vývinom, zúčastňuje sa prípadových stretnutí. Usmerňuje a koordinuje integráciu detí, ich dokumentáciu, zabezpečuje komunikovanie s poradenským zariadením, rodičmi, vykonáva identifikáciu detí s poruchami učenia, depistáže v prvých ročníkoch, rozvojové programy, zúčastňuje sa pri zápise do prvého ročníka či koordinuje triednych učiteľov a pedagogických asistentov pri edukácii detí so ŠVVP, v kooperácii s učiteľmi vypracúva IVP.
Výchovný poradca – PaedDr. Ivana Pandurović, PhD.
Výchovný poradca preberá funkciu koordinátora sprostredkujúceho odbornú podporu pre žiakov a učiteľov od poradenského zariadenia.
Kariérový poradca – Mgr. Silvia Fajerová
Zabezpečuje dokumentáciu, prihlášky a kariérové poradenstvo v súvislosti s prechodom na strednú školu alebo 5, 8-ročné gymnázium. Udržuje kontakty so strednými, prípadne s vysokými školami, realizuje rôzne návštevy, exkurzie, výmenné pobyty a aktivity medzi školami, besedy. Sleduje a skúma trendy vo vzdelávaní. Ak je kariérový poradca učiteľom, a nie OZ, je kľučové, aby úzko kooperoval s ostatnými členmi ŠPT, najmä školským psychológom a školským špeciálnym pedagógom.
Školský psychológ – Mgr. Eliška Modoryová
Vykonáva najmä jednorazovú alebo pravidelnú individuálnu či skupinovú preventívnu a intervenčnú psychologickú podporu deťom a ich rodinám, ako napríklad adaptáciu nových detí v jednotlivých triedach, sledovanie ťažkostí v triednych kolektívoch, intervenuje v prípade výskytu konfliktov medzi deťmi, realizuje mediáciu. Podľa možností ponúka psychologickú podporu aj zamestnancom školy a rodičom. Realizuje identifikáciu rizikových detí, meranie sociálnej klímy v triedach, depistáže, orientačnú psychologickú diagnostiku a pod. Pokiaľ pracuje s komplexnými prípadmi, pravidelne navštevuje nejakého externého supervízora.
Koordinátor prevencie – Mgr. Jana Michalovičová
Zabezpečuje preventívne opatrenia na úrovni školy výchovno-vzdelávacích projektov a programov. Prioritnou oblasťou podpory sú projekty zamerané na formovanie vzťahu k zdravému životnému štýlu, ochranu telesného a duševného zdravia, odstraňovanie zdraviu škodlivých vplyvov a prevenciu rizikového správania (násilie, šikanovanie a kyberšikanovanie, záškoláctvo, agresivita, delikvencia, kriminalita, drogové a iné závislosti, prejavy extrémizmu, terorizmu), na podporu zdravého životného štýlu, zlepšenie psychosociálnej klímy a podporu duševného zdravia.
Koordinátor prevencie šikanovania – Mgr. Radoslav Šimurka
Koordinuje preventívne aktivity v škole. Odhaľuje známky a prejavy šikanovania, diagnostikuje ho už v počiatkoch a nečaká na tragédiu. Eliminuje poruchy správania sa žiakov s dôrazom na šikanovanie, agresiu, násilie medzi žiakmi v škole, ale aj v správaní žiakov smerom k učiteľom školy.
AKÉ OČAKÁVAME VÝSLEDKY ?
Školský podporný tím a koordinátor prevencie očakávajú, že sa pomocou navrhovaných aktivít zvýši pocit bezpečnosti u žiakov a rodičov, zabezpečí ochrana každého žiaka pred psychickým a fyzickým týraním, šikanovaním a ohrozovaním mravného vývinu.
Očakávame, že sa napomôže osvojiť si u detí zdravý životný štýl, prehĺbiť právne vedomie detí, pomôže odstraňovať sociálno-patologické javy na škole ako problémové a agresívne správanie.
Želáme si, aby sa žiaci naučili asertívnemu správaniu, hodnoteniu seba a iných a slobodne vyjadrili svoj názor.
Našou snahou je ochrániť prostredie školy, chrániť zdravie detí a naučiť ich zodpovednosti a starostlivosti o vlastné zdravie.
Od rodičov očakávame užšiu spoluprácu so školou, ich aktívny záujem o problematiku prevencie, spoluprácu a pomoc pri odhaľovaní sociálno-patologických javov a včasné informovanie, ak sa akékoľvek problémové správanie ukáže v domácom prostredí. S ich pomocou si želáme nežiaduce formy správania čo najviac obmedziť aj v mimoškolskom prostredí.
Očakávame, že rodičia nebudú zatajovať zistené skutočnosti, v záujme svojho dieťaťa nebudú k problematike ľahostajní a budú prístupní radám odborníkov. Smerom k žiakom a rodičom pôsobíme a plánujeme pôsobiť aj prostredníctvom vyškolených odborníkov CPP, čo by malo zdôrazniť dôležitosť komplexného pôsobenia školského podporného tímu.