Školská špeciálna pedagogička (ŠŠP): PaedDr. Ivana Pandurovič, PhD.
Termín konzultácií je možný po dohode.
Kontakt: +421 46 381 00 30
e-mail.: skolskyspecialnypedagog.sch@gmail.com
Školský špeciálny pedagóg
Pôsobenie školského špeciálneho pedagóga vychádza najmä z práv každého, aj znevýhodneného a postihnutého dieťaťa, na rovnakú možnosť prístupu k informáciám, ku vzdelaniu a výchove na základe princípu rešpektovania individuality každého jedného žiaka.
Jeho hlavná činnosť je veľmi široká, v prvom rade je však hlavným koordinátorom realizácie začlenenia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) do bežnej školy a koordinátorom individuálnych výchovno-vzdelávacích programov (IVVP) žiakov.
Školský špeciálny pedagóg poskytuje:
- individuálne alebo v triede intervencie žiakom, špeciálno-pedagogické intervencie deťom a žiakom so ŠVVP,
- špeciálnopedagogické intervencie deťom a žiakom, ktoré nie sú deťmi a žiakmi
so ŠVVP, v spolupráci so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie, - špeciálnopedagogické poradenstvo deťom, žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom,
- súčinnosť školskému zariadeniu výchovného poradenstva a prevencie.
Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sú:
- žiaci so zdravotným znevýhodnením: žiak so zdravotným postihnutím, žiak chorý alebo zdravotne oslabený, žiak s vývinovými poruchami, žiak s poruchou správania,
- žiaci so zdravotným postihnutím: žiak s mentálnym postihnutím, sluchovým postihnutím, zrakovým postihnutím, telesným postihnutím, s narušenou komunikačnou schopnosťou, s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami alebo s viacnásobným postihnutím,
- žiaci s vývinovými poruchami: žiak s poruchou aktivity a pozornosti alebo žiak s vývinovou poruchou učenia,
- žiaci s poruchou správania: žiak s narušením funkcií v oblasti emocionálnej alebo sociálnej,
- žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia: žijúci v prostredí, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky nedostatočne podnecuje rozvoj mentálnych, vôľových, emocionálnych vlastností dieťaťa alebo žiaka, nepodporuje jeho socializáciu a neposkytuje mu dostatok primeraných podnetov pre rozvoj jeho osobnosti,
- žiaci s nadaním: žiak, ktorý má nadpriemerné schopnosti v intelektovej oblasti, v oblasti umenia alebo športu alebo v týchto oblastiach dosahuje v porovnaní s rovesníkmi mimoriadne výkony a prostredníctvom výchovy a vzdelávania sa jeho nadanie cielene rozvíja,
Na základe odporúčania poradenského zariadenie sa žiaci s vyššie spomenutými znevýhodneniami môžu vzdelávať formou integrácie – začlenenia.
Ako postupovať v prípade, že má Vaše dieťa niektoré z týchto problémov?
- Oslovte triedneho učiteľa Vášho dieťaťa, príp. priamo školského špeciálneho pedagóga alebo psychológa. Na základe nimi vyplnenej prihlášky na odborné vyšetrenie Vám po dohodnutí konkrétneho termínu v Centre poradenstva a prevencie zrealizujú psychologické a špeciálnopedagogické vyšetrenie. Diagnostickými metódami zistia, ktorú z týchto porúch Vaše dieťa má, resp. vylúčia ich prítomnosť.
- Na základe výsledkov odborných vyšetrení určia správny a najefektívnejší postup pre nápravu špecifických porúch učenia u dieťaťa. Odporučia Vám a škole, ako sa postupovať pri ďalšom vzdelávaní, poskytnú Vám potrebné rady, reedukačné materiály, ktoré využijete pri zlepšovaní parciálnych zručností Vášho dieťaťa.
- Majte na pamäti, že včasné odhalenie prítomnosti špecifických porúch učenia, vytrvalá a pravidelná práca dieťaťa doma pri správnom odbornom vedení sú základným predpokladom úspechu pri náprave porúch učenia. Každý, čo i len malý úspech je preňho motiváciou a posilňuje jeho sebavedomie.
- V prípade, že sa dieťaťu neposkytne potrebná starostlivosť môžu poruchy učenia veľmi negatívne ovplyvniť život dieťaťa, jeho vzťah k učeniu ako takému, príp. mu úplne znemožnia jeho plynulé vzdelávanie. Mnohokrát sa v dôsledku opakovaného neúspechu v škole objavia problémy v správaní, čím sa situácia viac komplikuje.
Školský špeciálny pedagóg spolu s výchovným poradcom, kariérovým poradcom, školským psychológom a koordinátorom prevencie patrí k zložkám systému výchovného poradenstva (spolu s asistentmi učiteľa tvoria školský podporný tím).
„To čo sa má v budúcnosti stať veľkým, rodí sa z nepatrných počiatkov“.
Publilius