Ekorok 2017/2018

Aktivity:

Projekt ZS S. Chalupku

DEŇ ZEME

22.4. je Deň Zeme- deň venovaný našej Zemi. Aj my malí prváci sme si tento sviatok pripomenuli. Porozprávali sme sa o životnom prostredí, čo našej Zemi škodí, kto a čo ju znečisťuje, ako by sme ju mohli chrániť a jej pomáhať. Vypracovali sme si pracovný list, ktorý nám pripravila pani učiteľka a spoločne sme vyrobili plagát s názvom CHRÁNIME SI NAŠU ZEM!

Žiaci z 1.B triedy s p. učiteľkou

"Zachráňme..."

EKOrok 2018

Zachráňme exteriérové črepníky.

Zachraňovali: žiaci  III. D  a  I. A ( vyučujúce:  Mgr. Dagmar Sharifiová  a Bc. Soňa Hamarová)

Aktivity:

• Odburiňovanie a vysadenie vonkajších črepníkov pred školičkou.
  • Zbieranie papierov pred telocvičnou a školičkou.
  • Pravidelné zalievanie a starostlivosť o vysadené črepníky.

Jarné upratovanie

Vo štvrtok 12. apríla 2018 naši malí druháčikovia spolu s pani učiteľkami pracovali na skrášlení areálu školy.

Hrable, lopaty, metly a vedrá sa na chvíľu stali ich kamarátmi. Žiaci  usilovne zametali metlami neporiadok, ktorý sa počas zimy nahromadil. Vyhrabávali hrabľami suché lístie z trávnika a robili z lístia a iného odpadu veľké kopy. Lopatami aj rukami  nakladali odpad do vedier a vysýpali ho do pripravených vriec.

Práca im išla veľmi dobre. Obratne narábali s náradím. Pracovali ako naozajstní dospeláci.

Ďakujeme za pekný výhľad z okien triedy na areál školičky.

Mgr. Emília Kotianová

Taburetka z PET fliaš

Žiaci z 5. C spolu s pani učiteľkou sa rozhodli vytvoriť na chodbe oddychový kútik. V každom správnom oddychovom kútiku nesmú chýbať stoličky, preto vyhľadali na internete návod na vytvorenie taburetiek z PET fliaš a pustili sa do práce. Nazbierali fľaše a prvá taburetka je užtakmer hotová.

Podsedáky v 5. C

Klbká nitiek posplietané,

vytvoríme podsedák,

na stoličkách pripevnené,

nebude nám zima, však J?

Zo starých pulóvrov vytvorené podsedáky majú naši piataci.

Lego naša stavebnica

Žiaci 5. C triedy na Technike skúšali svoje stavebné schopnosti. Z Lego stavebnice si vyskúšali postaviť štadión a budovy s netradičnou architektúrou.

Nemíňajme vodu zbytočne!

V stredu 21. marca 2018 pri príležitosti Svetového dňa vody ( pripomína sa každoročne  22. marca ) sme sa rozhodli skontrolovať vodovodné kohútiky vo všetkých triedach aj na toaletách. Zo 48 kohútikov je poškodených 13. Kvapká z nich voda rôznou rýchlosťou  ( 2 – 117 kvapiek za minútu ). To znamená, že každý rok zbytočne minieme 76 litrov až 5000 litrov pitnej vody z jedného kvapkajúceho kohútika! Pre lepšiu predstavu je to asi 50 vaní vody pripravenej na kúpanie.

Ako môžeme takéto plytvanie zastaviť? Zoznam so zisteným stavom sme odovzdali pánovi školníkovi, ktorý môže kvapkajúce vodovodné kohútiky opraviť alebo vymeniť. A o rok si ich všetky opäť skontrolujeme. Zachránime  tak takmer 11 000 litrov vody!

Emka a Artur z 8.B triedy

Filmový festival 1 svet

15. marca sa všetci žiaci 5. - 8. ročníka zúčastnili premietania kanadského dokumentárneho filmu Bez odpadu. Podujatie bolo uskutočnené v rámci festivalu dokumentárnych filmov, ktorý je celý týždeň v Dome kultúry v Prievidzi. Film bol veľmi zaujímavý a vyzýval k zamysleniu a prehodnoteniu našich životov. Po filme nám hostia festivalu, ktorí sa snažia bezodpadovo žiť,  hovorili, ako to robia, a odpovedali na naše otázky.

Mgr. Jana Mažáriová

Logo (k narodeninám) EKOroku

K 15. výročiu EKOroku sa žiaci našej školy zapojili do súťaže „Logo (k narodeninám) EKOroku a vytvorili v grafických programoch logá. Z nich sme vybrali najzaujímavejšie a poslali ich do súťaže CVČ v Prievidzi. Prezrieť si ich môžete aj vy a potešiť sa šikovnou prácou našich žiakov.

Vo FOTOALBUME si môžte pozrieť logá našich žiakov.

Zber batérií

Žiaci 5. C sa zapojili do zberu použitých batérií. Bratia Jakubko a Inko vymysleli dokonca stratégiu a vyzbierali použité batérie nielen u nich doma, ale aj od všetkých susedov v ich vchode. Batérie budú odoslané do projektu Recyklohry a spracované šetrne k nášmu životnému prostrediu a našej planéte. Fotky žiakov si pozri vo FOTOALBUME.

Lovci baktérií

Našu školu sa  pokúsili zachrániť pred baktériami žiaci 5. C a začali ich loviť. Vypĺňali si denník, koľkokrát si umyli ruky, toľko baktérií zničili. Sprievodnými aktivitami sa pokúsili získať viac spolulovcov, pretože priama úmernosť funguje aj na našej škole. Čím viac lovcov, tým viac zničených baktérií. Pozri si OBRÁZKY.

Zachráňme pieseň

Povedali si pri prečítaní témy EKOroku žiaci 5. C a na hodinách hudobnej výchovy pod vedením pani učiteľky Nuchalíkovej si vytvorili hudobné nástroje z kartónu, trubičiek z toaletného papieru a vrchnáčikov od piva. Teraz ich môžu použiť pri spievaní. Majú dokonca aj iné využitie, chcú si ich nosiť aj na svoje zápasy, aby sa navzájom povzbudzovali. Tu sú naše FOTKY

.